برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : سه شنبه ۰۱/۷/۵

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان

» چسب آهار و اهمیت آن در فرش ماشینی

آهار فرش ماشینی

آهار در لغت و صنعت دارای دو تعریف جداگانه می باشد که در ابتدا به معنی لغوی آن می پردازیم . آهار در لغت به معنای مایعی که از نشاسته یا کتیرا درست می شود و به پارچه زده می شود تا پارچه سفت و براق شود . اما در صنعت به ترکیباتی با انواع چسب های گیاهی گفته می شود که جهت استحکام بخشی در صنایع گوناگون مانند فرش و پارچه ، کاغذ سازی و ... مصرف می شود .

آهار فرش چیست ؟
آهار به طور کلی به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود . آهار طبیعی شامل : نشاسته ، مشتقات نشاسته ، مشتقات سلولزی و .. می باشد و همچنین آهار مصنوعی شامل : انواع پلی وینیل الکلها ، انواع پلی اکریلات و انواع کوپلیمر استاپرین و مائیک اسید می باشد .

ترکیبات اصلی چسب آهار برای فرش ماشینی
فرش های ماشینی تولید شده در شرکت فرش کاشان در فرایند تولید در مرحله آهار زنی دچار تغییراتی می شوند که باعث بالا رفتن ویژگی ها و نکات مثبت فرش می شود . رزین پلی ونیل استات ، نشاسته ، پلی ونیل الکل ، آنتی باکتری ، پلاستو سایزر ترکیبات اصلی چسب آهار می باشند که بهترین آهار برای فرش های ماشینی بهترین نوع چسب که از رزین خالص و بدون مواد افزودنی ساخته شده است .

نکاتی در مورد ساخت چسب آهار فرش ماشینی
نوع ماشین آهار : برای ساخت چسب و تعیین مقدار نشاسته و رزین باید به ماشین آن توجه کنیم چون این مقدار با نوع ماشین رابطه مستقیم دارد .
نوع فرش : شانه و تراکم حتی در آهار زنی بی تاثیر نیستند و هنگام ساخت این چسب باید به مواد اولیه استفاده شده در بافت فرش و شانه و تراکم آن توجه کرد از این رو با یک فرمول یکسان نمی توان این چسب را برای انواع فرش های ماشینی در نظر گرفت .
میزان حرارت و طول خشک کن ماشین آهار : اگر بخواهیم وظایف دستگاه آهار فرش  را به طور کلی بیان کنیم باید بگوییم که این ماشین وظیفه دارد که به پشت فرش چسب بزند و این چسب را خشک کند . اما نکته قابل توجهی که باید رعایت شود این است که این خشک شدن نباید به گونه ای صورت بگیرد که باعث آسیب رسیدن به الیاف فرش ماشینی و حتی تغییر در ابعاد فرش ماشینی شود . در فرایند خشک کردن چسب آهار به دو صورت حرارت مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود .
لازم به ذکر است که اگر از دمای بیش از اندازه استفاده شود نخ خاب فرش آسیب می بیند که این  کار موجب کاهش کیفیت در فرش می شود . همچنین به دلیل بافت فرش از نخ پنبه اگر به فرمولاسیون چسب دقت نکنیم و میزان و مقدار آن رعایت نشود فرش از نظر ابعاد نیز دچار تغییرات می شود .

نحوه پخت نشاسته

پخت نشاسته در واحد چسب سازی در دو روش اجرا می شود :
1-    پخت نشاسته در راکتور دوجداره با حرارت مستقیم : در این روش احتمال آسیب پیوندهای نشاسته کمتر بوده و دمای محیط کنترل می شود و پخت نشاسته با کیفیت بهتری صورت می گیرد .
2-    پخت نشاسته در مخزن های معمولی با تزریق بخار : در روش تزریق مستقیم بخار باعث می شود که بخار آب به آب تبدیل شود و درصد آب در فرمول چسب تغییر کند .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  خرید فرش ماشینی خوب یکبار برای همیشه
•  مقایسه فرش پلی استر فیلامنت و فرش اکریلیک
•  فرش دستبافت کرک
•  راه های شناخت بهترین فرش آکریلیک
•  حمل و نقل در فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه